Z dniem 1 października 2019 r. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zmienił nazwę na Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania.
Aktualna strona Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania »
Wydział Nauk Ekonomicznych
i Zarządzania
ul. Mickiewicza 64
71-101 Szczecin
tel. (+48) 91 444 1801
Profil ogólnoakademicki

Od roku akademickiego 2018/2019 istnieje możliwość wyboru kierunku Informatyka w biznesie. I stopień studiów (3-letni) zakończony jest uzyskaniem stopnia licencjata.

Informacje o kierunku
„Informatyka” i „biznes” to połączenie dwóch bardzo cennych z punktu widzenia pracodawców obszarów kompetencyjnych. Nowoczesne technologie wkraczają niemal w każdą dziedzinę życia, więc zapotrzebowanie na specjalistów z umiejętnościami informatycznymi stale rośnie. Ekonomia natomiast dostarcza wiedzy o otaczającym nas świecie, o tym jak identyfikować potrzeby, korzystnie tworzyć i dostarczać produkty, aby ich odbiorca był zadowolony. A zadowolony klient to podstawa każdego dobrego biznesu!
Student kierunku „Informatyka w biznesie” otrzymuje wykształcenie dające szansę na podjęcie bardzo dobrze płatnej pracy w zawodach związanych z nowoczesnymi technologiami, w tym:
- programisty,
- testera oprogramowania,
- webmastera,
- analityka oraz projektanta aplikacji i serwisów internetowych,
- specjalisty ds. social media
- specjalisty ds. e-commerce 
- specjalisty ds. marketingu internetowego,
- specjalisty ds. analityki internetowej
- i wielu, wielu innych.

Program nauczania został dobrany tak, aby dostarczać wiedzę i kształtować umiejętności niezbędne do tworzenia użytecznych informatycznych rozwiązań biznesowych. Absolwent zna zasady i narzędzia niezbędne na każdym etapie wytwarzania oprogramowania, tj. analizy wymagań, projektowania, implementacji i testowania. Absolwent potrafi programować, projektować bazy danych i przetwarzać dane, analizować i modelować procesy biznesowe, a także projektować komunikację z użytkownikiem. Absolwent zna prawa ekonomii, reguły marketingu i zarządzania oraz umie je wykorzystać zarówno w celu tworzenia aplikacji biznesowych, jak i do prowadzenia działalności gospodarczej.

Cechą charakterystyczną studiów jest duża liczba zajęć praktycznych w salach komputerowych, nowoczesne oprogramowanie, projekty indywidualne i zespołowe realizowane pod kierunkiem doświadczonej kadry dydaktycznej i praktyków.

pdfSzczegółowe informacje o programie przedmiotów (sylabusy) >>>

Strona na Facebooku >>>
Specjalności - I stopień: 

Program studiów „Informatyka w biznesie” przewiduje możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności:
Profil ogólnoakademicki

Od roku akademickiego 2016/2017 prowadzony jest nabór na kierunek w języku angielskim: Public Management.
Studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem stopnia magistra.

Informacje o kierunku
Studia drugiego stopnia na kierunku Public Management dostarczają wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu nauk o zarządzaniu i nauk pokrewnych dotyczącej istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania jednostek sektora publicznego, społecznego i non-profit.

Studia te rozwijają kompetencje niezbędne do podjęcia pracy zawodowej na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych w jednostkach administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli, organizacjach pozarządowych, wszelkiego typu stowarzyszeniach i fundacjach mających na celu promocję edukacji, czy kształtowanie wizerunku danego miasta lub regionu. Dają one również dobre podstawy do samodzielnego prowadzenia działalności badawczej i przygotowują do podjęcia studiów trzeciego stopnia.

Na drugim roku kierunku Public Management jest szereg modułów tematycznych, z których studenci mogą wybrać te, które ich najbardziej interesują. To daje im możliwość określenia swojej własnej ścieżki edukacyjnej, co wpisuje się w koncepcję zindywidualizowanej edukacji. Program studiów kładzie nacisk na aspekt praktyczny poprzez integrację zajęć teoretycznych z praktykami w instytucjach i organizacjach sektora publicznego, które studenci będą odbywali w trakcie trzeciego semestru, w jednym ustalonym dniu w tygodniu.

Absolwent kierunku Public Management posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • analizowania procesów związanych z funkcjonowaniem organizacji sektora publicznego;
  • stosowania nowoczesnych metod zarządzania, ukierunkowanych na podnoszenie skuteczności i efektywności organizacji;
  • umiejętności sprawnego zarządzania w sferze publicznej w oparciu o najlepsze praktyki zarządzania;
  • posługiwania się instrumentami wykorzystywanymi w procesie zarządzania organizacjami sektora publicznego;
  • nawiązywania współpracy administracji publicznej z otoczeniem.
Kształcenie na kierunku sprzyja rozwojowi aktywnych postaw w sferze pracy indywidualnej i zespołowej, wspiera kreatywność, rozwija zdolność do konstruktywnego prezentowania własnych opinii, a prowadzenie zajęć w j. angielskim zapewnia dobrą  znajomość specjalistycznego słownictwa z zakresu zarządzania. W ramach studiów oferowany jest kurs przygotowawczy do egzaminu z j. angielskiego na poziomie biegłości B2 wraz z możliwością bezpłatnego uzyskania certyfikatu akceptowanego w postępowaniu kwalifikacyjnym w służbie cywilnej.
Profil ogólnoakademicki

Od roku akademickiego 2016/2017 Wydział Filologiczny prowadzi nabór na kierunek Dziennikarstwo i zarządzanie mediami, realizowany wspólnie przez Wydział Filologiczny i Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Oznacza to, że zajęcia w równej części są prowadzone przez kadrę Wydziału Filologicznego i Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

Informacje o kierunku
Celem kształcenia na kierunku Dziennikarstwo i zarządzanie mediami jest pogłębienie i poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji studentów w zakresie szeroko rozumianej komunikacji społecznej i medialnej oraz wyposażenie studentów w pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne (zwłaszcza o charakterze ekonomicznym i zarządczym), umożliwiające zarządzanie w instytucjach medialnych.

Studenci kierunku Dziennikarstwo i zarządzanie mediami mają do wyboru następujące specjalności:
  1. menedżer w mediach
  2. dziennikarstwo regionalne i transgraniczne
  3. teoria i praktyka dziennikarska
Absolwent studiów II stopnia uzyskuje tytuł magistra oraz jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia i studiów podyplomowych.

Absolwent studiów II stopnia na kierunku Dziennikarstwo i zarządzanie mediamiw zależności od ukończonej specjalności – będzie przygotowany do podjęcia pracy odpowiednio:
  • po ukończeniu specjalności MENEDŻER W MEDIACH – w gremiach zarządczych, nadzorczych różnych firm medialnych oraz do zakładania własnej działalności gospodarczej w zakresie szeroko rozumianej komunikacji społecznej i medialnej,
  • po ukończeniu specjalności DZIENNIKARSTWO REGIONALNE I TRANSGRANICZNE – w mediach lokalnych, regionalnych, przygranicznych i transgranicznych, mediach mniejszości narodowych, a także w instytucjach współpracy regionalnej (makro- i mikroregiony) w ramach polityki regionów UE czy też w instytucjach centralnych UE zajmujących się współpracą transgraniczną i regionalną,
  • po ukończeniu specjalności TEORIA I PRAKTYKA DZIENNIKARSKA – we wszystkich rodzajach mediów (z uwzględnieniem nowych mediów) w zawodzie dziennikarza (z uwzględnieniem funkcji redaktora i redaktora-wydawcy).
Profil ogólnoakademicki

Od roku akademickiego 2016/2017 istnieje możliwość wyboru kierunku: Rynek Nieruchomości.
Studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim trwają 2 lata i kończą się uzyskaniem stopnia magistra.

Informacje o kierunku
Kierunek Rynek Nieruchomości na studiach drugiego stopnia, stanowi oryginalną propozycję kształcenia dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku Gospodarka Nieruchomościami jak i dla absolwentów innych kierunków, głównie ekonomicznych i prawniczych.

Kierunek jest przyporządkowany do obszaru nauk społecznych, dziedzina: nauki ekonomiczne.

Rzetelna informacja o zjawiskach zachodzących na rynku nieruchomości coraz częściej jest postrzegana jako istotny element wiedzy o gospodarce. Zapotrzebowanie na dostęp do danych o tym czy nieruchomości drożeją, czy tanieją i w jakim tempie, jaki jest popyt i podaż nieruchomości zgłasza wiele instytucji i firm, a nawet osób prywatnych. Znajomość prawidłowości zachodzących na rynku może wspomóc decyzje dotyczące zakupów lub sprzedaży nieruchomości w różnych celach, m.in.: zmiany standardu życia, lokowania kapitału i oszczędności, zabezpieczeń emerytalnych oraz innych decyzji majątkowych tak indywidualnych osób jak i profesjonalnych instytucji. Niezależnie od tego, konieczność posługiwania się analizami rynku nieruchomości w określonych celach wynika wprost z przepisów prawnych. Jednak prowadzenie takich analiz nie jest zadaniem prostym, a wynika to w głównej mierze ze specyfiki tak rynku nieruchomości, jak i samych nieruchomości, jako przedmiotów obrotu na tym rynku i w związku z tym wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które studenci mogą zdobyć w trakcie studiów na kierunku Rynek Nieruchomości.

Proponowany kierunek obejmuje 6 modułów, spośród których student wybiera 3. Moduły obejmują poszerzone wiadomości z zakresu wyceny nieruchomości, teorii podejmowania decyzji, gospodarki nieruchomościami oraz metod analiz rynku nieruchomości. W trakcie studiów student zdobywa wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające samodzielną identyfikację i analizę zjawisk zachodzących na rynku nieruchomości oraz możliwość podjęcia odpowiedniej decyzji w ramach szacowania, zarządzania i obrotu nieruchomościami adekwatnie do sytuacji z punktu widzenia jednostki funkcjonującej na rynku. Absolwenci mogą podjąć pracę w instytucjach finansowych, funduszach emerytalnych, przedsiębiorstwach deweloperskich, inwestycyjnych, doradczych, których działalność dotyczy rynku nieruchomości, a także w administracji publicznej szczebla centralnego oraz samorządowego w jednostkach, których działalność dotyczy rynku nieruchomości i gospodarki nieruchomościami. Absolwenci posiadają wiedzę, umiejętności i kwalifikacje do pracy na stanowiskach rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomościami, pośrednik w obrocie nieruchomościami w firmach prowadzących taką działalność lub też do samodzielnego prowadzenia takiej działalności.

Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji

I stopień - 3,5-letnie inżynierskie studia zawodowe na stopień inżyniera
II stopień - 1,5-roczne uzupełniające studia na stopień magistra inżyniera


I stopień
Profil ogólnoakademicki
Studia I stopnia na kierunku Zarządzanie i Inżynieria produkcji trwają 7 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera

Opis kierunku
Program studiów ukierunkowany jest na uzyskanie kompetencji w wybranym zakresie produkcji (wyrobów i usług) oraz nauk ekonomicznych i o zarządzaniu. Kształcenie jest oparte na systemowym podejściu do tworzenia wyrobu lub usługi, jako połączenie ze sobą elementów różnych zasobów (materialnych, ludzkich, informacyjnych, abstrakcyjnych) w jeden funkcjonalny system użytkowy zwany produktem. Absolwent jako specjalista musi umieć wyspecyfikować wymagania użytkownika produktu oraz wprowadzić je do projektu produktu, a także określić skuteczny sposób zapewnienia oczekiwanej jakości.

Cały cykl kreacyjny - wymagania, projekt i realizacja produktu - odbywa się w środowisku komputerowym i internetowym,  z zastosowaniem metod modelowania.

 Ten zakres szkolenia bazowego - uzupełniony przez treści z podstaw produkcji, zarządzania, logistyki, finansów i wspomagania komputerowego - stanowi wspólną bazę kierunku studiów. Ta baza jest uzupełniana przez wybieralne moduły specjalistyczne, definiujące specjalności na kierunku studiów.

 Na Wydziale wybrano zakres inżynierii produkcji kompletacyjnej i niematerialnej. W kształceniu szczególny nacisk kładzie się na rozwiązywanie przez studenta praktycznych zadań w formie projektów: indywidualnego i zespołowego.


Specjalności
W roku akademickim 2015/2016   student ma możliwość wyboru spośród specjalności:
Uruchomienie danej specjalności uwarunkowane jest liczbą zadeklarowanych na tę specjalność studentów zgodnie z przepisami obowiązującymi na uczelni.

W roku akademickim 2013/2014 studenci mogli wybrać spośród następujących specjalności:
Tematyka prac dyplomowych
  • Formułowanie zadań z zakresu inżynierii produkcji i inżynierii zarządzania
  • Nadzorowanie procesów i obiektów (w budowie i eksploatacji)
  • Inżynieria organizacji (sieci współpracy, organizacje wirtualne, outsourcing)
  • Inżynieria usług i e-usług
  • Inżynieria zarządzania
  • Projektowanie procesów i systemów wytwórczych
  • Projektowanie produktów
  • Zarządzanie kompetencjami
  • Zarządzanie produkcją
  • Zarządzanie przedsięwzięciami
Wykaz haseł do identyfikacji prac dyplomowych >>>


Możliwości zatrudnienia

Absolwent posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do pracy na stanowiskach:
- projektant/inżynier produktu zintegrowanego
- inżynier informacji; broker informacji
- menedżer/projektant systemu usług Web-owych
- projektant/menedżer systemów informatycznych
- menedżer/specjalista do organizowania przedsięwzięć , dużych projektów
- menedżer przygotowania produktu
- menedżer produktu
- inżynier/menedżer ds. utrzymania ruchu infrastruktury produkcji

Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
II stopień

 

Opis kierunku
Na kierunku "Zarządzanie i inżynieria produkcji" studia II stopnia kształci się wysokokwalifikowane kadry na potrzeby nowoczesnej produkcji. Inżynieria produkcji jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy poszukującą sposobów rozwiązywania problemów szeroko rozumianej produkcji (wyrobów, usług, zintegrowanego produktu rynkowego). Obecnie - w warunkach silnej konkurencyjności - użytkownicy produktu (klienci) domagają się produktu rynkowego w pełni zaspokajającego ich potrzeby w zakresie przeznaczenia oraz realizowanych funkcji i właściwości, niezależnie od rodzaju produktu, jego elementów składowych, zastosowanych technologii i organizacji procesu produkcyjnego. Konieczne więc jest zapewnienie produktu złożonego, wieloskładnikowego o wysokiej jakości oraz konkurencyjnego cenowo. Taki cel i zakres kształcenia wybiera uczelnia (WNEiZ).
Na kierunku (w ramach jednej specjalności i grupy przedmiotów obieralnych) kształci specjalistów kompetentnych w projektowaniu i realizacji produktu spełniającego wymagania klientów w zakresie wykonywanych funkcji, zapewnianej jakości i konkurencyjnej ceny. Taki produkt zawiera komponenty materialne i niematerialne i jest wynikiem przekształcania różnorodnych zasobów w cyklu produkcji. Technologie i organizację wytwarzania dobiera się i dostosowuje do tak określonych potrzeb. Głównym elementem realizacji i integracji działań jest informacja i posługujące się nią technologie informatyczne i sieć Internet.

Profil ogólnoakademicki

Na kierunku Zarządzanie - studia I stopnia student ma możliwość napisania pracy licencjackiej w ramach następujących specjalności:
Na kierunku Zarządzanie - studia II stopnia student ma możliwość napisania pracy magisterskiej w ramach następujących specjalności :
Kierunek Zarządzanie posiada akredytację potwierdzającą jakość kształcenia na poziomie zawodowym i magisterskim - wydaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną.

W trakcie nauki studenci mają możliwość zdobycia szerokiej wiedzy z zakresu funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa (firmy) bez względu na przedmiot i rodzaj działalności, formę organizacyjno-prawną czy wielkość. Poznają miejsce, rolę i cele przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej, zasady gospodarowania jego kapitałem finansowym, rzeczowym i ludzkim. Studenci poznają także metody analiz i ocen wyników działalności gospodarczej przedsiębiorstw.

Absolwenci kierunku Zarządzanie posiadają m.in. umiejętności z zakresu zasad gospodarowania kapitałem finansowym, rzeczowym i ludzkim przedsiębiorstwa, samodzielnego dokonywania analiz i ocen wyników działalności gospodarczej przedsiębiorstw, form współdziałania przedsiębiorstwa z innymi podmiotami gospodarczymi, są przygotowani do organizacji handlu zagranicznego, pracy w zarządach i służbach marketingowych, a także do organizowania własnego biznesu.

Wykaz haseł do identyfikacji prac dyplomowych >>>

Wyszukiwarka

kalendarz
Nr 1
Spacer
LipDub WNEiZ US
MBA
studia doktoranckie
Baltic Museums
Pomozesz Pomoge
Akademickie Biuro Karier
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US
Stowarzyszenie
Samorząd WNEiZ
Softlandia
WCE
TEKOM
Odwiedź nas: BIP Facebook Youtube

Jak do nas trafić


mapa wneiz