Z dniem 1 października 2019 r. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zmienił nazwę na Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania.
Aktualna strona Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania »
Wydział Nauk Ekonomicznych
i Zarządzania
ul. Mickiewicza 64
71-101 Szczecin
tel. (+48) 91 444 1801

Celem studiów na kierunku Informatyka i Ekonometria II st., specjalność: Data Mining w analizach  ekonomicznych jest zaprezentowanie praktycznych zastosowań metod statystycznych w analizie danych z punktu widzenia analiz, diagnoz i prognoz zjawisk zachodzących w ekonomii. Dotyczy to problemów ekonomicznych, społecznych, gospodarczych, przemysłowych, finansowych na różnym stopniu agregacji (skala mikro/makro). Umiejętność opracowania i analizy danych może być ponadto pomocna w procesach zarządzania firmą/instytucją.

Koncepcja powołania specjalności jest konsekwencją istniejącego na rynku pracy zapotrzebowania na specjalistów z zakresu szeroko pojętej analizy danych społecznych i/lub gospodarczych z wykorzystaniem metod ilościowych. Specjalność Data Mining w analizach ekonomicznych jest zatem odpowiedzią na istniejącą lukę w tym zakresie.

Analiza rynku pracy, jego zmian i potrzeb potwierdza, że koniecznym jest kształcenie samodzielnych analityków, którzy powinni posiadać umiejętności porządkowania, opracowywania i analizowania zbiorów informacji tworzonych zarówno w miejscu pracy jak i napływających z zewnątrz na potrzeby bieżącego zarządzania, monitorowania jak i tworzenia prognoz.

Zastosowanie narzędzi analitycznych w ramach studiów na przedmiotowej specjalności prowadzi w konsekwencji do wykształcenie umiejętności: syntetyzacji analizowanych informacji, obiektywnej oceny relacji ilościowych zachodzących w ekonomii na różnym szczeblu agregacji czy podniesienia sprawności analizy i oceny zjawisk dzięki zastosowaniu metod statystycznych wchodzących w skład Data Mining w programie Statistica.

Kierunek: INFORMATYKA i EKONOMETRIA

Jednostka prowadząca: INSTYTUT  EKONOMETRII I STATYSTYKI oraz INSTYTUT INFORMATYKI W ZARZĄDZANIU


Profil ogólnoakademicki

Na kierunku Informatyka i Ekonometria - studia I stopnia student ma możliwość napisania pracy licencjackiej w ramach następujących specjalności:
Na kierunku Informatyka i Ekonometria - studia II stopnia student ma możliwość napisania pracy magisterskiej w ramach następujących specjalności:

Kierunek
Informatyka i Ekonometria posiada akredytację potwierdzającą jakość kształcenia na poziomie zawodowym i magisterskim - wydaną przez Państwową Komisję Akredytacyjną.

Absolwent jest przygotowany do pracy na stanowisku ekonomisty oraz informatyka (np. w bankach, przedsiębiorstwach, instytucjach finansowych oraz administracji państwowej m.in. na stanowiskach konsultanta lub specjalisty informatyka, projektanta lub programisty systemów informatycznych, administratora sieci komputerowych, maklera giełdowego, rzeczoznawcy wyceny nieruchomości, ekonomisty-statystyka).

Wykaz haseł do identyfikacji prac dyplomowych:
  • Badania operacyjne
  • Bazy i hurtownie danych
  • Demografia
  • E-biznes
  • Ekonometria
  • Klasyfikacja i analiza danych
  • Komputerowe wspomaganie decyzji
  • Metody ilościowe na rynku nieruchomości
  • Prognozowanie
  • Projektowanie systemów informacyjnych
  • Sieci komputerowe
  • Społeczeństwo informacyjne
  • Statystyka
  • Technologie informacyjne 
  • Zastosowanie informatyki
  • Zastosowanie matematyki w ekonomii

Absolwent specjalności "Metody Ilościowe w Biznesie" posiada wiedzę dotyczącą badań ilościowych i jakościowych prowadzonych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych oraz wszechstronnej analizy danych. Absolwent jest przygotowany do zastosowania wiedzy teoretycznej (potrafi właściwie wybierać techniki badawcze) i rozwiązywania praktycznych problemów analitycznych (potrafi właściwie przeprowadzać wnioskowanie) w różnych organizacjach i instytucjach.

Rozumie procesy oraz sytuacje biznesowe zachodzące w przedsiębiorstwie, potrafi modelować procesy gospodarcze obarczone ryzykiem. Absolwent potrafi wspierać działania firmy w zakresie zarządzania ryzykiem poprzez różne narzędzia i metody. Do proponowanych rozwiązań stosuje umiejętności z zakresu symulacji wyników z wykorzystaniem arkuszy kalkulacyjnych i pakietów obliczeniowych. Potrafi właściwie prezentować wyniki przeprowadzonych analiz (tworzy dokumentacje i raporty opisujące zagadnienia ekonomiczne w sposób jasny i zwięzły).

Absolwent posiada wiedzę z zakresu:

  • analizy danych i analizy biznesowej,
  • kształtowania produktów zabezpieczających przed ryzykiem, definicji ryzyka oraz jego rodzajów i miary, procesu zarządzania ryzykiem, zasad konstrukcji instrumentów finansowych wykorzystywanych w strategiach zabezpieczających, metod zarządzania ryzykiem w podmiotach gospodarczych i gospodarstwach domowych
  • metod oceny opłacalności inwestowania
Absolwent posiada następujące umiejętności:
  • stosowania narzędzi analitycznych do oceny opłacalności i ryzyka, oceny ryzyka rynku finansowego (kapitałowego), stosowania narzędzi analizy technicznej w ramach procesu inwestowania wskazując ich użyteczność i przydatność w danej fazie rynku giełdowego, analizy i oceny procesu inwestowania, dostosowania instrumentu finansowego do potrzeb inwestycyjnych pod kątem ich dochodowości i ryzyka,
  • biegłego posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym do prowadzenia prostych sposobów wyceny produktów, przeprowadzania szacunków w ruchu naturalnym ludności, w tym wyznaczania na podstawie rozkładu przyszłej długości trwania życia jego podstawowych parametrów, doboru metod do typu rezerw i wyznaczania ich wysokości.
  • potrzebne do zebrania danych i na ichpodstawie wyciągnąć potrzebne informacje do rozwiązania różnych problemów biznesowych np. poprzez modernizację firmy (systemów, procesów, struktur), wprowadzenie nowych produktów, zdobycie nowych rynków itd.
  • zdolności kojarzenia różnych faktów, myślenia abstrakcyjnego, umiejętność posługiwania się modelami oraz ich tworzenia poprzez dobór odpowiednich narzędzi i metod,
  • jasnego, protego i ciekawego prezentowania wyników.
Absolwent może podjąć pracę na  stanowiskach:
  • specjalisty ds. inwestowania w podmiotach gospodarczych,
  • w działach finansowo-podatkowych przedsiębiorstw,
  • w instytucjach finansowych,
  • w podmiotach sektora finansów publicznych,
  • jako analityk danych, analityk systemów informacyjnych, analityk rynku.
Kształcenie specjalistów z zakresu podstaw projektowania i programowania systemów informatycznych w ekonomii i zarządzaniu. Specjalność kształci specjalistów, którzy będą wykorzystywali współczesne narzędzia informatyczne do obsługi i budowy szerokiej klasy informatycznych systemów zarządzania. Kształcenie uzupełnia się zakresem zarządzania sieciami komputerowymi i ochroną danych oraz wprowadzeniem do nowych technologii w ewidencji gospodarczej - technologii radiowych.

W zakresie wiedzy:

Absolwent zna zasady podejmowania racjonalnych decyzji w organizacjach gospodarczych w świetle funkcjonowania współczesnej gospodarki . Zna metody opisu danych w zakresie międzynarodowej sprawozdawczości, zasady rachunkowości zarządczej oraz indywidualnej przedsiębiorczości. Ma wiedzę na temat finansów jednostek samorządowych. Identyfikuje metody ryzyka przedsięwzięć informatycznych. Zna metody pozyskiwania danych w Internecie oraz zaawansowane zasady programowania w Internecie. Absolwent zna zasady pozyskiwania, gromadzenia i zarządzania wiedzą w organizacji oraz podstawowe zasady logistyki w przedsiębiorstwie.

W zakresie umiejętności:

Absolwent potrafi definiować strategię rozwoju przedsiębiorstwa, podejmować racjonalne decyzje w różnych obszarach działania podmiotów gospodarczych. Potrafi modelować procesy decyzyjne wykorzystując narzędzia IT. Potrafi wdrożyć i operować systemami wspomagające zarządzanie oraz stosować narzędzia sztucznej inteligencji we wspomaganiu decyzji. Absolwent umie rozpoznać i wyjaśniać zagadnienia związane z rozwojem społeczeństwa informacyjnego.

W zakresie kompetencji społecznych:

Absolwent jest przygotowany do prowadzenia prac badawczych i podjęcia studiów doktoranckich. Potrafi komunikować się w obszarach interdyscyplinarnych. Jest przygotowany do pracy w grupie. Potrafi stworzyć harmonogram działania, przewidując ewentualne problemy związane z jego realizacją.

Absolwent jest przygotowany do pracy na stanowisku:

  • stanowiska kierownicze w obszarach: analityk biznesowy, informatyzacja organizacji, polityka bezpieczeństwa danych
  • weryfikator systemów informatycznych/zintegrowanych systemów informatycznych
  • zarządzanie projektami
  • administrator sieci komputerowych
  • samodzielne prowadzenie firmy w obszarze technologii IT.
Absolwent specjalności ma pogłębioną wiedzę na temat gospodarczych stosunków międzynarodowych, zna zasady indywidualnej przedsiębiorczości oraz rachunkowości zarządczej. W trakcie studiów posiadł wiedzę z zakresu jakości i inżynierii oprogramowania.

W zakresie wiedzy:

Absolwent identyfikuje metody ryzyka przedsięwzięć informatycznych, zna narzędzia pracy zespołowej. Pozyskał wiedzę w zakresie identyfikowania zaawansowanych technik programowania systemów informatycznych oraz zaawansowanych zasady programowania w Internecie.

W zakresie umiejętności:

Absolwent potrafi analizować ryzyko przedsięwzięć informatycznych, zdefiniować harmonogram projektu, stosować systemy zarządzania bazami danych. Stosuje narzędzia pracy grupowej. Stosuje techniki weryfikacji oprogramowania szczególnie testowania.

W zakresie kompetencji społecznych:

Potrafi stworzyć harmonogram działania, przewiduje ewentualne problemy związane z jego realizacją, prawidłowo ocenia warunki dla założenia i prowadzenia własnej firmy.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w organizacjach na stanowiskach wymagających wiedzy i umiejętności inżynierii programowania, systemów zarządzania bazami danych oraz pracy grupowej:
  • projektant programista,
  • projektant i programista baz danych,
  • operator oraz prowadzący serwis systemów informatycznych,
  • projektant stron WWW,
  • administrator systemu pracy grupowej.
Absolwent potrafi stosować zaawansowane technologie sieciowe ze szczególnym uwzględnieniem Internetu, we wspomaganiu zarządzania organizacją. Jest przygotowany do wspomagania procedur komunikacji i przesyłania danych na różnych szczeblach decyzyjnych. Jest przygotowany do prowadzenia prac badawczych i podjęcia studiów doktoranckich.

W zakresie wiedzy:

Absolwent zna metody pozyskiwania danych w Internecie, zna zaawansowane metody programowania w Internecie. Zna zasady podejmowania racjonalnych decyzji w organizacjach gospodarczych w świetle funkcjonowania współczesnej gospodarki. Zna zasady indywidualnej przedsiębiorczości. Ma wiedzę nt ochrony danych i polityki bezpieczeństwa w systemach sieciowych. W trakcie studiów pozyskuje wiedzę z zakresu życia w społeczeństwie informacyjnym.

W zakresie umiejętności:

Absolwent potrafi zdefiniować strategię rozwoju przedsiębiorstwa oraz podejmować racjonalne decyzje w różnych obszarach działania podmiotów gospodarczych. Potrafi programować aplikacje internetowe i zaawansowane bazy danych. Sprawnie posługuje się narzędziami z grupy BI we wspomaganiu procesów decyzyjnych.Potrafi stosować zaawansowane narzędzia administrowania siecią komputerową.

W zakresie kompetencji społecznych:

Absolwent jest przygotowany do pracy w grupie, prawidłowo ocenia warunki dla założenia i prowadzenia własnej firmy.
Absolwent tej specjalności jest przygotowany do pracy we wszystkich podmiotach gospodarczych i instytucjach, na stanowiskach kierowniczych w obszarach:
  • projektant polityki bezpieczeństwa danych,
  • administrator sieci komputerowej,
  • projektant baz danych,
  • informatyzacja organizacji, szczególnie w obszarach sieci komputerowych.

Wyszukiwarka

kalendarz
Nr 1
Spacer
LipDub WNEiZ US
MBA
studia doktoranckie
Baltic Museums
Pomozesz Pomoge
Akademickie Biuro Karier
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US
Stowarzyszenie
Samorząd WNEiZ
Softlandia
WCE
TEKOM
Odwiedź nas: BIP Facebook Youtube

Jak do nas trafić


mapa wneiz