Z dniem 1 października 2019 r. Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania zmienił nazwę na Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania.
Aktualna strona Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania »
Wydział Nauk Ekonomicznych
i Zarządzania
ul. Mickiewicza 64
71-101 Szczecin
tel. (+48) 91 444 1801
Specjalność finanse sportu i zdrowia jest dedykowana osobom zainteresowanym zdobywaniem wiedzy o dynamicznie rozwijających się sektorach gospodarki, które pozwalają połączyć pasję i zainteresowania osobiste z biznesem. Ze względu na faktyczne przenikanie się zagadnień sportu i zdrowia specjalność oferuje unikalną możliwość wielowymiarowego studiowania problematyki związanej z finansami, budżetowaniem, i analizowaniem rynkowych przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych i zdrowotnych. Zakres przedmiotów specjalizacyjnych obejmuje również sferę publiczną związaną z kontraktowaniem i organizacją opieki zdrowotnej a także finansowaniem działalności organizacji oraz ruchów sportowych.

W toku nauki studenci nabędą wiedzę i umiejętności w zakresie organizowania, planowania i zarządzania finansami podmiotów prowadzących zdrowotną i sportową działalność gospodarczą jak również działalność non-profit taką jak kluby amatorskie czy akcje profilaktyczne. W tematyce uwzględniono wykorzystywanie nowoczesnych metod pozyskiwania funduszy (np. crowdfunding), wpływ mediów społecznościowych na planowanie finansowe czy zagadnienia sponsoringu. Kierując się przydatnością zdobytej wiedzy dla przyszłej pracy absolwenta przewidziano wykłady praktyków zarządzających finansami klubów sportowych, instytucji sportu i turystyki, menagerów ochrony zdrowia, urzędników instytucji samorządowych.


Absolwent specjalności „Finanse sportu i zdrowia” posiadać będzie specjalistyczną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przygotowujące go do pracy w zawodach takich jak:
  • Manager finansowy klubów i organizacji sportowych,
  • Manager finansowy szpitala/przychodni,
  • Specjalista ds. organizacji sportu/zdrowia w administracji publicznej i samorządowej,
  • Koordynator przedsięwzięć/projektów sportowych czy rekreacyjnych
  • Specjalista ds. inwestycji sportowych/zdrowotnych.
Student może kontynuować naukę na studiach II stopnia na kierunkach związanych z zarządzaniem finansami, analizą finansową oraz jednostkami sektora publicznego.
Program kształcenia w ramach specjalności uwzględnia wymagania stawiane absolwentom przez międzynarodowe centra finansowo-księgowe. Szczególny nacisk kładzie się na poszerzenie kompetencji językowych i informatycznych, a także na procesowe podejście do rachunkowości i finansów.

Absolwent specjalności posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze BPO/SSC. Uzyskane kwalifikacje stwarzającą absolwentom szansę szybkiego awansu w strukturach międzynarodowych korporacji.

Kwalifikacje absolwentów specjalności przygotowują do wykonywania pracy na takich stanowiskach, jak:
  • Księgowy (Accountant),
  • Specjalista do spraw podatków (Tax Analyst),
  • Specjalista do spraw optymalizacji procesów (Process Improvement Specialist)

Student może kontynuować naukę na studiach II stopnia na kierunkach związanych z rachunkowością finansową, rachunkowością zarządczą, controllingiem, auditingiem.

Program specjalności został opracowany na podstawie identyfikacji luki kompetencyjnej w obszarze nowoczesnej bankowości i rynku finansowego. W programie kształcenia tej specjalności położono szczególny nacisk na wykształcenie pracowników posiadających kompleksowe spojrzenie rolę instytucji bankowych i rynków finansowych w procesach współczesnej gospodarki.

W ramach przedmiotów specjalizacyjnych studenci zapoznają się z takimi zagadnieniami jak: bankowość korporacyjna i inwestycyjna, działalność funduszy inwestycyjnych i hedgingowych, metody analizy technicznej i fundamentalnej na rynku finansowym, metody restrukturyzacji podmiotów gospodarczych. Studenci zdobywają ponadto wiedzę i umiejętności w zakresie tworzenia strategii inwestycyjnych przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, kreowania relacji z inwestorami oraz wykorzystania znajomości języka angielskiego w komunikowaniu się na temat zagadnień z zakresu bankowości i rynków finansowych. Szczególną uwagę w procesie kształcenia poświęcono ukształtowaniu umiejętności identyfikowania czynników ryzyka związanych za aktywnością inwestycyjną na rynkach finansowych.

Absolwent specjalności posiada specjalistyczną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przygotowujące go do pełnienia funkcji w następujących zawodach:

  • Sprzedawca produktów finansowych,
  • Specjalista bankowy,
  • Pracownik domu maklerskiego,
  • Analityk giełdowy,
  • Pracownik działów relacji inwestorskich,
  • Specjalista zarządzania ryzykiem,
  • Projektant pakietów usług finansowych.
W dalszej perspektywie absolwenci specjalności ukierunkowani są do zdobycia zawodów:
  • Dealera aktywów finansowych,
  • Maklera papierów wartościowych,
  • Licencjonowanego doradcy inwestycyjnego

Studia na tej specjalności pozwalają na nabycie umiejętności przydatnych dla osób chcących samodzielnie dokonywać inwestycji na różnych segmentach rynku finansowego.

Program specjalności został opracowany na podstawie identyfikacji luki kompetencyjnej w obszarze posługiwania się przez studentów kierunku FiR językiem angielskim w stopniu pozwalającym na komunikowanie się w tym języku w zakresie zagadnień finansów i rachunkowości. W programie kształcenia tej specjalności położono szczególny nacisk na wykształcenie pracowników posiadających kompleksowe spojrzenie na zagadnienia zarządzania finansami przydatne zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
W ramach przedmiotów specjalizacyjnych (wszystkie prowadzone w języku angielskim) studenci doskonalą swoją wiedzę z zakresu: podejmowania decyzji operacyjnych i finansowych w przedsiębiorstwie, oceny efektywności inwestycji, sprawozdawczości finansowej, inwestowania na rynku finansowym, budżetowania zadaniowego i ewaluacji w sektorze publicznym. Przedmiotem wprowadzającym do studiowania w ramach tej specjalności jest przedmiot English in finance&accounting, w ramach którego studenci mają okazję zaznajomienia się z podstawowym słownictwem wykorzystywanym w zakresie przedmiotów finansowo-księgowych.

Seminarium magisterskie oraz przygotowanie pracy magisterskiej odbywa się zasadniczo w języku polskim, z możliwością wyboru przygotowania pracy w języku angielskim.

W procesie kształcenia położono szczególny nacisk na umiejętność komunikowania się werbalnego i pisemnego w języku angielskim, tak aby zdobyta wiedza mogła być przydatna w pracy zawodowej wymagającej kontaktów międzynarodowych.
Absolwent specjalności posiada specjalistyczną wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przygotowujące go do pełnienia funkcji w następujących zawodach:
  • Specjalista ds. finansowych (w podmiotach sektora prywatnego i publicznego),
  • Księgowy w centrach usług wspólnych,
  • Analityk rynku finansowego
W dalszej perspektywie absolwenci specjalności ukierunkowani są do zdobycia zawodów:
  • Kierownika działu finansowego
  • Głównego księgowego,
  • Dyrektora wykonawczego (CEO)
Studia na tej specjalności pozwalają na nabycie umiejętności przydatnych dla osób chcących podjąć pracę w przedsiębiorstwach międzynarodowych lub podmiotach utrzymujących silne relacje biznesowe z zagranicą.
Studenci specjalności uczestniczą w zajęciach pozwalających im zdobyć pogłębioną wiedzę w zakresie controllingu w jednostkach różnego typu. W szczególności kształcą umiejętności posługiwania się szerokim spektrum narzędzi rachunkowości zarządczej i controllingu, w tym strategicznej rachunkowości zarządczej, optymalizacji obciążeń podatkowych, restrukturyzacji przedsiębiorstw w szczególnych sytuacjach. Umiejętności studentów są kształtowane za pomocą typowych systemów informatycznych wspomagających pracę controllera i specjalisty ds. rachunkowości zarządczej.

Absolwent specjalności posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przygotowujące go do pełnienia funkcji samodzielnego specjalisty lub funkcji kierowniczych w działach controllingu i rachunkowości zarządczej przedsiębiorstw, administracji publicznej oraz instytucji finansowych (banków i zakładów ubezpieczeniowych). Kwalifikacje absolwentów specjalności przygotowują do zawodów:
  • Specjalista do spraw controllingu,
  • Specjalista do spraw rachunkowości zarządczej,
  • Specjalista do spraw rachunkowości,
  • Specjalista do spraw rachunkowości podatkowej,
  • Specjalista do spraw planowania strategicznego,
W dalszej perspektywie absolwenci specjalności ukierunkowani są do zdobycia zawodów:
  • Głównego księgowego,
  • Kierownika działu finansowego,
  • Doradcy podatkowego,
  • Kierownika do spraw strategicznych i planowania,
  • Dyrektora wykonawczego.
Specjalność Rachunkowość w zarządzaniu jest adresowana do osób pragnących zdobyć szeroką wiedzę ekonomiczną ze szczególnym uwzględnieniem rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. Niezwykle istotne są również umiejętności interpretacji sprawozdań finansowych oraz planowania finansowego, umożliwiające świadome zarządzanie finansami przedsiębiorstw. 

Po zdobyciu kwalifikacji z zakresu podstaw rachunkowości i rachunkowości finansowej studenci są przygotowywani do samodzielnego sporządzania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw różnej wielkości. Równolegle nabywają też umiejętności w zakresie prowadzenia ewidencji podatkowej jednostek wyłączonych z obowiązku prowadzenia ksiąg handlowych. 

Studenci zdobywają nie tylko umiejętności prowadzenia ksiąg handlowych i sporządzania sprawozdań finansowych jednostek produkcyjnych, handlowych i usługowych, ale także w bankach, instytucjach ubezpieczeniowych, w jednostkach sektora finansów publicznych oraz w jednostkach pozarządowych.

Ponadto, w ramach przedmiotów specjalizacyjnych, studenci nabywają niezbędne w praktyce zawodowej umiejętności z zakresu: 
- organizacji rachunkowości i kontroli finansowo - księgowej, 
- rachunkowości instrumentów finansowych. 

Na podkreślenie zasługuje kształcenie w dziedzinie rachunkowości międzynarodowej oraz rachunkowości instytucji finansowych.

Dzięki zdobytym umiejętnościom absolwenci specjalności "Rachunkowość w zarządzaniu" są przygotowani do podjęcia pracy w służbach finansowo - księgowych. Mogą również prowadzić działalność gospodarczą i samodzielnie prowadzić księgi rachunkowe oraz ewidencje podatkowe.

Podkategorie


Wyszukiwarka

kalendarz
Nr 1
Spacer
LipDub WNEiZ US
MBA
studia doktoranckie
Baltic Museums
Pomozesz Pomoge
Akademickie Biuro Karier
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości US
Stowarzyszenie
Samorząd WNEiZ
Softlandia
WCE
TEKOM
Odwiedź nas: BIP Facebook Youtube

Jak do nas trafić


mapa wneiz